Piszę
Tweetuję
Słucham

Blog > Komentarze do wpisu

Japońskie akcje i amerykańskie półprzewodniki w Oksfordzie

Mówimy „Oksford", myślimy „stary". Balliol, Corpus Christi, All Souls czy Christ Church - należą do najstarszych college’ów na Oksfordzie i ilekroć ktoś wymawia nazwę uniwersytetu, to właśnie ich mury stają przed oczyma większości ludzi. Green Templeton College, do którego należę, jest najmłodszym na uczelni, bo powstał w 2008 r. m.in. dzięki pieniądzom rekina świata finansów oraz założyciela potęgi na rynku procesorów - Johna Templetona i Cecila Greena. Pierwszy stworzył fundusze Templeton Growth (dziś są częścią Franklin Templeton Investments), które zarobiły krocie na japońskich spółkach. Drugi założył Texas Instruments, potęgę na rynku półprzewodników. Green i Templeton zaczynały jako dwa osobne college’e, ale połączyły się w 2008 r. Dlatego do Green Templeton College należą adepci medycyny, zarządzania i biznesu, nauk społecznych oraz dziennikarstwa. - Jak wiele innych uczelni z wielką tradycją, również nasza stosunkowo późno doceniła rolę edukacji biznesowej - przyznaje sir David Watson, dyrektor college’u. 

Mimo młodego wieku college należy do najładniejszych w Oksfordzie, wszyscy tak mówią (no dobra, wszyscy ci, którzy nie należą do konkurencyjnych). To na jego terenie mieści się słynne Radcliffe Observatory - jedno z trzech największych obserwatoriów w Wielkiej Brytanii. Dziś teleskop zajmuje tam ostatnie piętra, a na pierwszych dwóch mieszczą się jadalnia i salon. College zerwał z tradycją i podczas posiłków nie sadza swoich wykładowców na podium, lecz na równi ze studentami. Do ich dyspozycji pozostaje natomiast osobny pokój, w którym mogą jadać wraz ze swoimi gośćmi. Właśnie tam naszą dziennikarską grupę zaprosił na obiad sir David. Po obiedzie zaprowadził nas do salonu, piętro wyżej, gdzie członkowie uczelni i ich goście mogą usiąść w wygodnych głębokich fotelach przed kominkiem, napić się kawy i przeczytać gazetę. 

Green Templeton College skupiający głównie studentów podyplomowych i doktorantów jest także mieszanką wielokulturową. Dziś ma ponad 500 studentów z 45 krajów, a Brytyjczycy „stanowią w śród nich zdecydowaną mniejszość", jak to określił skarbnik Mike Dudley. „College, który pozwoli Oksfordowi wkroczyć w przyszłość" - tak o tym miejscu mówi uczelnia w swoich materiałach reklamowych. Jednak powiedzieć, że Green Templeton College nie ma swojej historii byłoby nie fair. To do niego należy siedziba mojego Reuters Institute for the Study of Journalism. Dawniej w tym uroczym domu z wiktoriańskiej epoki mieszczącym się tuż przy Ogrodach Norham mieszkał wraz z rodziną sir Richard Doll, znany epidemiolog i jeden z ojców-założycieli college’u. Przeszedł do historii, gdy jako pierwszy na świecie udowodnił, że palenie wywołuje raka płuc. Jego badania trwały 50 lat, a część z nich przebiegała w znajdującym się nieopodal szpitalu Radcliffe Infirmary. W tym samym, w którym w 1941 r. po raz pierwszy w historii pacjentom podano penicylinę.

- Niezwykły człowiek. Jeszcze na kilka miesięcy przed śmiercią prowadził badania naukowe - zaznacza szef Green Templeton. Richard Doll zmarł w lipcu 2005 r., w wieku 92 lat.

wtorek, 15 stycznia 2013, vadim.makarenko

Polecane wpisy